zdroj: shutterstock.com
Aerobní cvičení

Program H.E.A.T. – novinka ve světě fitness

Michaela Holá
17.03.2009

Že jste o této metodě ještě neslyšeli? Zatím u nás nemá dlouhé trvání, ale velmi rychle si získává popularitu zejména díky své efektivnosti, rychlému spalování kalorií a absenci nežádoucích následků.

Označení H.E.A.T. vzniklo ze slov High Energy Aerobic Training, což už nám o samé podstatě programu může mnohé napovědět. V překladu je možné popsat jej jako aerobní cvičení s vysokým energetickým výdejem. Slovo heat však v angličtině poukazuje taktéž na význam teplo, hřát, ale také vášeň, kterou ve vás může cvičení zažehnout a že se zahřejete je jisté. Vychází se zde z přirozeného lidského pohybu - chůze a je při něm využíván speciální běžící pás.

Historie programu sahá do Itálie, kde byl prvně veřejnosti představen na Festivalu del Fitness v Rimini v roce 2004. Tvůrci programu  - Marika Moretti a Max Grossi vycházeli ze zkušenosti z oblasti fitness a také ze zkušeností získaných pohybem ve vysokohorském terénu. Aspekty byly vybrány z trekkingu, joggingu a walkingu. V jeho počátcích se jednalo o běh do prudkého kopce, který měl simulovat běh ve vysokohorském terénu. Problematická však byla velká náročnost a  nepřirozenost pohybu na skloněném pásu. Docházelo tedy k postupnému vylepšování, které program vyvinulo do jeho dnešní podoby. Hlavním prvkem je dnes chůze, která je bez negativních dopadů na organizmus a došlo též ke snížení sklonu pásu. Chůze do kopce je zde tedy patrná stále, ale v již přijatelné formě. Pro ty nejzkušenější je sice běh používán, ale jedná se opravdu o namáhavé cvičení určené spíše k speciálnímu tréninku.

Běžící pás (maxerrunner) je poháněn lidskou energií, záleží tedy pouze na vaší aktivitě a energie zde není dodávána  elektřinou. Umožňuje plynule měnit jeho sklon, který je možné nastavit  až na 40°. Je snadno skladný a přemístitelný pomocí koleček, která jsou součástí konstrukce. Cvičení je šetrné ke kloubům i k páteři a nemusíte se tedy bát jakéhokoliv negativního vlivu. Program není limitován věkem jedince, klidně jej mohou vyzkoušet i lidé již v důchodovém věku. Hodiny probíhají ve skupině, kdy však každý jedinec v průběhu lekce zdolává své vlastní cíle. Podstatnou složkou filozofie celé metody je právě toto dosahování svých cílů, jde tedy o překonávání vlastních překážek a limitů. Nezbytné je doplnění hodiny motivující hudbou i zkušeným lektorem.

Mezi prospěšné efekty programu lze uvést redukci hmotnosti, celkové zlepšení tělesné kondice a taktéž navození duševní pohody. Je možné spálit v průměru 500 až 800 kilokalorií za 1 lekci, což na vaší postavě vliv jistě zanechá. Výhodou cvičení je zatížení svalů celého těla. Největší efekt má H.E.A.T. program samozřejmě na nohy, hýždě a dále na ruce.

Pokud vás tyto řádky zaujaly na snad i nalákaly vyzkoušet program, neváhejte a zmapujte, kde ve vašem okolí je možné hodinu vyzkoušet. Nejen že něco uděláte pro své zdraví, ale též pro postavu, a endorfiny vyplavené do krve vám zaručeně zvednou náladu.

Už jste H.E.A.T. program vyzkoušeli vy ? Podělte se s námi o zážitek.

Autor: Michaela Holá

Guarana
Jak přestat kouřit

Další články